W parafii Ryńsk Bractwo Szkaplerza świętego Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel zostało założone 19 grudnia 1866 roku, licząc wówczas 186 członków. W 1888 roku wprowadzono nabożeństwo do Matki Bożej, z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, litanią i kazaniem. W 1956 roku, dzięki staraniom proboszcza i członków bractwa, w kościele parafialnym zawieszono nowy obraz Matki Bożej Szkaplerznej. Po 1966 roku bractwo przeżywało jesień swojej działalności. Dnia 14 lipca 2001 roku na nowo wznowiono je w parafii Ryńsk. Jubileusz 150-lecia powstania w Ryńsku Bractwo Szkaplerza obchodziło 2016 roku. Tegoroczną patronalną uroczystość ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel członkowie bractwa i czciciele szkaplerza obchodzili 14 lipca. Do podążania drogą życia wewnętrznego pobudzał księdz Janusz Tusk Proboszcz Parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bydgoszczy i Dyrektor Studium Organistowskiego Diecezji Bydgoskiej.